2o ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ EXCEL

ΑΣΚΗΣΗ 1

1. Να δημιουργήσετε τον παρακάτω πίνακα.

2. Κατόπιν να συμπληρώσετε τους κατάλληλους τύπους  ώστε να υπολογίζεται ο τελικός μισθός κάθε υπαλλήλου.

3. Να υπολογίσετε το σύνολο των χρημάτων που δίδει η εταιρεία για μισθούς, καθώς και το σύνολο των πριμ.

4. Τέλος να δημιουργήσετε γράφημα με στήλες που να φαίνεται ο μισθός και το πρίμ κάθε υπαλλήλου.

ΑΣΚΗΣΗ 2

Συμπληρώστε αρχικά το συνολικό αριθμό των φοιτητών κάνοντας χρήση της κατάλληλης συνάρτησης και στη συνέχεια τη στήλη «Ποσοστό % του συνόλου». Τέλος, κατασκευάστε ένα «πιτό-γραμμα» που να παρουσιάζει γραφικά τη βαθμολογική κατανομή των μαθητών.

ΑΣΚΗΣΗ 3

Συμπληρώστε τα κενά στον παρακάτω πίνακα.

Λάβετε υπ’όψην ότι:

1.       Στη στήλη «Μ.Ο. ΤΡΙΜΗΝΩΝ» συμπληρώνετε το μέσο όρο των τριών τριμήνων.

2.       Στη στήλη «Μ.Ο.» συμπληρώνετε το μέσο όρο του «ΜΟ Τριμήνων» και των γραπτών.

3.       Η στρογγύλευση γίνεται στον πλησιέστερο ακέραιο αριθμό.

4.       Απολυτήριο παίρνουν όσοι έχουν ΜΟ τουλάχιστον 10, οι υπόλοιποι μένουν μεταξεταστέοι. Σε περίπτωση που κάποιος παίρνει απολυτήριο, στην στήλη «ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ» συμπληρώνετε «ΝΑΙ», σε διαφορετική περίπτωση «ΟΧΙ»

5.       «Ενεργοί» μαθητές είναι όσοι έχουν πάρει βαθμό.

Υποδείξεις

Ο γενικός τύπος της εντολής IF που θα χρειαστείτε για να εμφανιστεί η λέξη «ΝΑΙ» ή η λέξη «ΟΧΙ» στη στήλη ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ είναι:

=IF(συνθήκη ; "σχόλιο όταν ισχύει η συνθήκη" ; "σχόλιο όταν δεν ισχύει η συνθήκη")

Πλήθος ενεργών μαθητών (στο κελί Ε21): =COUNTIF(J8:J14;">0"). Όμοια θα εργαστείτε για να υπολογίσετε το σύνολο αυτών που πήραν απολυτήριο και το σύνολο των μετεξεταστέων.