1. Οι φάκελοι

Πολλοί καθηγητές στο σχολείο, συνηθίζουν να μας δίνουν διάφορες φωτοτυπίες με ασκήσεις ή συμπληρωματική θεωρία. Αν λοιπόν, κάθε φορά που παίρνουμε μια νέα φωτοτυπία, τη ρίχνουμε μέσα στο συρτάρι του γραφείου μας, σε λίγο καιρό, θα είναι δύσκολο να εντοπίσουμε μια συγκεκριμένη σελίδα ανάμεσα στον ακατάστατο σωρό των υπόλοιπων φύλλων. Ενώ, αν χρησιμοποιήσουμε φακέλους (πχ. έναν για κάθε μάθημα) και τοποθετήσουμε μέσα σ' αυτούς τις διάφορες φωτοτυπίες, ο εντοπισμός ενός συγκεκριμένου φύλλου θα είναι ευκολότερος. (πχ. τοποθετούμε τις ασκήσεις Μαθηματικών στο φάκελο "Μαθηματικά"). Κάποιοι φάκελοι μπορεί να περιέχουν και άλλους μικρότερους φακέλους, όπως για παράδειγμα μπορεί να έχουμε ένα φάκελο "Ξένες γλώσσες" και μέσα σ' αυτόν τους φακέλους "Αγγλικά" και "Γαλλικά". Έτσι για να βρούμε ένα φύλλο με σημειώσεις Αγγλικών, θα πρέπει πρώτα να ανοίξουμε το φάκελο "Ξένες γλώσσες" και μετά το φάκελο "Αγγλικά".

Κατά παρόμοιο τρόπο, αν οργανώσουμε το σκληρό δίσκο του υπολογιστή μας σε φακέλους, μπορούμε να εντοπίζουμε τα αρχεία ευκολότερα. Οι φάκελοι μπορούν να δημιουργηθούν, τόσο στην επιφάνεια εργασίας (εδώ δημιουργούμε τους φακέλους που χρησιμοποιούμε συχνότερα), όσο και μέσα στο παράθυρο του σκληρού δίσκου, αφού ανοίξουμε το εικονίδιο του σκληρού δίσκου (κάνοντας διπλό κλικ στο εικονίδιο "Ο υπολογιστής μου" και στη συνέχεια κάνοντας διπλό κλικ στο εικονίδιο του σκληρού δίσκου πχ. C:). Φακέλους μπορούμε να δημιουργήσουμε και στις δισκέτες μας. Όταν ένας φάκελος βρίσκεται μέσα σ' έναν άλλο φάκελο, τότε ονομάζεται υποφάκελος.

Ένας φάκελος μπορεί:

1. Να είναι άδειος.
  2. Να περιέχει μόνο αρχεία.
  3. Να περιέχει μόνο υποφακέλους.
  4. Να περιέχει και υποφακέλους και αρχεία.

Άσκηση

Η Μαρία μέσα στο φάκελό της ("Μαρία"), ο οποίος βρίσκεται πάνω στην επιφάνεια εργασίας, έχει δημιουργήσει δύο υποφακέλους, "Κείμενα" και "Ζωγραφιές". Μέσα στο φάκελο "Κείμενα" έχει δημιουργήσει έναν υποφάκελο, με το όνομα "Άρθρα Περιοδικού", μέσα στον οποίο έχει αποθηκεύσει όλα τα κείμενα που έγραψε για το περιοδικό του σχολείου. Ο φάκελος "Ζωγραφιές" είναι ακόμη άδειος.

Να παραστήσετε σχηματικά το δέντρο των φακέλων της Μαρίας.